Saldus pilsētas bibliotēka
Dienas izstāde: Dienas notikums
Noskaidroti Latvijas Literatūras gada balvas nominanti, mūža balvau un speciālbalvu ieguvēji
Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) ekspertu komisija – literatūrkritiķe Anda Baklāne, rakstniece Inga Ābele, literatūrzinātniece Eva Eglāja – Kristsone, rakstnieks un tulkotājs Vilis Kasims, dzejnieks Ronalds Briedis, rakstniece Laura Dreiže un literatūkritiķis, dzejnieks Aivars Madris – par labākajiem 2018. gadā izdotajiem literārajiem darbiem dzejā, prozā, bērnu literatūrā, kā arī tulkojumu un debijas kategorijā atzinusi:
LABĀKAIS DZEJAS DARBS
Inga Gaile “Lieldienas”, Neputns
Arvis Viguls “Grāmata”, Orbīta
Uldis Bērziņš “Idilles”, Neputns
Liāna Langa “Velēnu kleita”, Neputns
Gunta Šnipke “Ceļi”, Mansards
LABĀKAIS PROZAS DARBS
Māra Zālīte “Paradīzes putni”, Dienas Grāmata
Inga Žolude “Materia botanica”, Dienas Grāmata
Jana Egle “Svešie jeb miļeņkij ti moi”, Latvijas Mediji
Andra Manfelde “Mājās pārnāca basa”, Latvijas Mediji
LABĀKAIS LITERATŪRAS DARBS BĒRNIEM
Māris Rungulis “Trīs Nāves Mārtiņdienā. Pārupes spoku stāsti. 2. grāmata”, Liels un mazs
Kārlis Vērdiņš, poēma “Dilles tante”, Liels un mazs
Lilija Berzinska “Skelets skapī”, Dienas Grāmata
Aivars Kļavis, triloģija “Ceļš uz nezināmo zemi”, Zvaigzne ABC
LABĀKAIS TULKOJUMS
Guntara Godiņa tulkotais igauņu eposs “Kalevdēls”, Neputns
Gitas Grīnbergas un Dena Dimiņa tulkotais Žorža Pereka romāns “Dzīve lietošanas pamācība”, Mansards
Māras Poļakovas tulkotais Dāvida Grosmana romāns “Bārā ienāk zirgs”, Jāņa Rozes apgāds
Daces Meieres tulkotais Kristinas Sabaļauskaites romāns “Silva rerum IV”, Zvaigzne ABC
SPILGTĀKĀ DEBIJA
Ināra Kaija Eglīte “Kliedziens starp āboliem”, Neputns
Haralds Matulis “Vidusšķiras problēmas”, Mansards
Dainis Deigelis “Dievs beidz”, Valters Dakša
Ekspertu komisija šogad nolēmusi piešķirt speciālbalvu par īpašu veikumu literatūrā, izceļot bilingvālo dzejas krājumu “Trilium / Trillium” lībiešu un angļu valodā, kura autori ir lībiešu dzejnieki Baiba Damberga, Valts Ernštreits un Ķempju Kārlis, atdzejojumu angļu valodā radījuši Uldis Balodis un Raians van Vinkls. Krājums tapis, Latvijai gatavojoties viesu valsts statusam Londonas grāmatu tirgū 2018.gadā, krājuma izdevējs – biedrība „Līvõ Kultūr sidām”.
„Trīs dzejnieku dzejas krājums lībiešu un angļu valodā Trillium, bez šaubām, ir īpašs tādā ziņā, ka tā ir pirmā lībiešu dzejas grāmata, kas tulkota angļu valodā. Tur ir sava daļa apbrīnas un gandrīz neticība par to, ka tik mazai tautai var būt tik daudz labu dzejnieku, sava daļa vēlmes sargāt trauslu ziedu. Mani personiski grāmata visdziļāk aizkustina kā sīkstuma, neatlaidības, pat heroisma apliecinājums – un šis heroisms nav velts. Centieni saglabāt daudzveidību un unikālas identitātes globālajā kultūru zupas katlā varētu būt instinktīvi pareiza, ne vien poētiska, bet arī pragmatiska rīcība,” raksta balvas komisijas priekšsēdētāja, literatūrkritiķe Anda Baklāne.
Mūža balvu ekspertu komisija nolēma piešķirt 1920.gadā dzimušajai, Londonā dzīvojošajai dzejniecei un atdzejotājai Veltai Sniķerei par izcilu un spilgtu ieguldījumu Latvijas dzejā un atdzejā, dzeju lasījumos atklājot vārdu sinerģijā ar roku kustību veidotām zīmēm, ko jogas praksē dēvē par mudrām. Veltas Sniķeres, kas ir arī praktizējoša jogas skolotāja, dzeju mēdz pielīdzināt mantrām, kas lakoniskos valodas tvērumos atklāj visa esošā būtību un savstarpējo saikni. V.Sniķeres atdzejojumā angļu valodā klajā nākusi Andreja Eglīša, Vizmas Belševicas, Zinaīdas Lazdas u.c. autoru dzeja, 2019.gadā angļu valodā izdotas arī latviešu dainas.
„Veltas Sniķeres dzejas galvenā tēma ir cilvēka spēja atklāt pasaules un dabas dziļāko metafizisko nozīmi un iekļauties kosmiskā ritējumā. Pie tam, būdama savā dzejā spilgti oriģināla, viņa vienmēr pratusi apvienot mūsdienīgumu ar dainām raksturīgo piesātināto lakonismu un mītisko pasaules redzējumu. Sniķeres dzejoļi ir salīdzināti ar buramvārdiem, mantrām. Par gaišdzirdību autore sauc mirkli, kad atnāk dzejolis,” uzsver rakstniece Inga Ābele.
Literatūrzinātniece Eva Eglāja – Kristsone vērtē: „Dažnedažādi epiteti piemēroti Veltas Sniķeres personībai un daiļradei: maģiskā, savdabīgā, lakoniskā; cildināta viņas dzejas un ķermeņa plastika, viņa dēvēta par burvi un vārdotāju. Bet man Velta Sniķere ir, pirmkārt, latviete, kura tulkojusi dainas un kura Anglijā t.s. aukstā kara laikā PEN starptautiskajos kongresos ieradās latviešu tautas tērpā, lai atgādinātu par padomju varas okupēto Latviju.”
Dzejnieks Ronalds Briedis: „Veltas Sniķeres rokas ir šūpojušas gaismu vesela gadsimta garumā, gan atgriežot latviešu dzejas valodu pie tās rituālajiem pirmsākumiem un meklējot radniecīgās saiknes ar indiešu kultūru, gan veicot ieguldījumu tās laikmetīgajās izpausmēs. Pārlaicīgo sakarību meklējumi dzejā caur plastisku tās pasniegšanas veidu, kā arī literārās tradīcijas paplašināšana avangarda un starpdisciplināro mākslas jomu virzienā ierāda Veltas Sniķeres devumam latviešu literatūrā īpašu vietu.”
Latvijas Literatūras gada balvas tiks pasniegtas 2019. gada 25. aprīlī plkst. 18 Sūkņu stacijā, Rīgā, Maskavas ielā 196. Balvu ieguvēji saņems naudas balvas, kā arī balvas simbolisko veidolu – LALIGABAS lampu, kuras idejas autors – dizaina studija „MĀJO”. Šī gada vizuālo identitāti veidojis mākslinieks Mareks Hofmanis. Balvas pasniegšanas ceremoniju veido publiciste Anete Konste, teātra un kino režisore Marta Elīna Martinsone, arhitekts un scenogrāfs Ivars Veinbergs, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Sintija Jēkabsone. Pasākumu vadīs aktieri Inga Alsiņa – Lasmane un Gatis Maliks, par kosmiski muzikālām intermēdijām rūpēsies Sniedze Prauliņa.
Sīkākas ziņas par nominantiem, speciālbalvas un mūža balvas ieguvēju un citām aktivitātēm no š.g. 25. marta ir pieejamas mājas lapā www.laligaba.lv, kā arī LALIGABAS sociālo tīklu kontos. LALIGABAI nominētās grāmatas būs pieejamas apskatei un lasīšanai „NicePlace Telpā” un iegādājamas grāmatnīcu tīklā „Jānis Roze” un citās grāmatnīcās. Aprīlī ziņu portālā „Delfi” būs iespēja balsot par LALIGABAI nominētajām grāmatām, izvēloties „Delfi” lasītāju simpātiju balvu.
Lai iespējami plašāka publika iepazītu LALIGABAS balvai nominētos autorus un viņu darbus, 9. aprīlī plkst. 18 Raiņa un Aspazijas mājā – Rīgā, Baznīcas ielā 30 – notiks LALIGABAS dzejas lasījumi, savukārt LALIGABAS prozas lasījumi notiks 18. aprīlī plkst.18 „NicePlace Telpā” – Rīgā, K.Barona ielā 21a. LALIGABAS pasākumi pieejami ikvienam interesentam bez maksas.
Latvijas Literatūras gada balva (LALIGABA) ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā publicēti Latvijas rakstniecībā.
Par balvas norisi kopīgi rūpējas, to kopīgi organizē: Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība.
Balvu atbalsta: Kultūras ministrija, Baltic International Bank un Photo space Riga.
Sadarbojas: grāmatnīcu tīkls „Jānis Roze”, grāmatnīcu tīkls „Zvaigzne ABC”, dizaina studija „Mājo”, „NicePlace TELPA”, Raiņa un Aspazijas māja un Sūkņu stacija.
Tematiskās literatūras izstādes
Tematiskās literatūras izstādes
          Abonementā
  • “Rumānijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē  (2019.gada 1.janvāris – 30.jūnijs)
  • Gaišas un priecīgas Lieldienas!
  • Komponistam Jānim Lūsēnam 60. Sveicam!
  • Rakstniekam un filozofam Konstantīnam Raudivem 110
     
 
Klusajā lasītavā
  • “Kad saulīte rotājas”   (Pavasarī saule atmodina dabu.  Vai esam gatavi dārza darbiem? Ja pietrūkst ideju, ierosmi var smelties žurnālos, kur pieejams plašs padomu klāsts diedzēšanai, sēšanai, stādīšanai, dārza iekopšanai un citām iedvesmojošām nodarbēm. Kā pavasarī pašiem kļūt košākiem? Veidosim savu ikdienu un apkārtni ar kādu rozīnīti – kleita var pārtapt par jaunu blūzi, bet sen piemirstas lietas iegūt jaunu izskatu.  Arī tur žurnāli būs labs padomdevējs, iesakot ko jaunu vai atdzīvinot agrāku gadu idejas.)
Pastāvīgās literatūras izstādes
Pastāvīgas grāmatu izstādes izveidotas vadoties no lasītāju pieprasījuma.
Grāmatu kolekcijas katru mēnesi tiek papildinātas. Abonementā izliktas šādas pastāvīgās grāmatu izstādes:


"Senā gadskārta laiku lokos". Gads ir balts no abiem galiem, bet pa vidu zaļš. Kā noiet šo ceļu  gada garumā caur balto,  zaļo un vēl daudzām krāsām, ceļot godā un cieņā mūsu senču tikumu un  darba mīlestību, dzīvot saskaņā ar dabas ritmiem un saules ceļu debesīs. Padomu smelies izstādē izliktajās grāmatās.


"Varas biogrāfija". Labas, saturīgas, vēsturiski pamatotas grāmatas. Nopietna literatūra visiem, kas  interesējas par vēsturi. Patiesi un interesanti tiek traktēti kara notikumi.


"Lata romāni". Grāmatu sērija „Lata romāns", iznāk reizi mēnesī jau 12 gadus, ko sarakstījuši Latvijas, Lietuvas un Igaunijas rakstnieki.Izstādē izlikti  lasītāju iecienītākie darbi. Literatūra ar raitu, aktuālu sižetu. Katrs var izvēlēties sev tīkamāko grāmatu.

"Zvaigžņu karuselis". Ja tevi interesē viss mistiskais, fantastiskais un noslēpumainais, ieskatiesliteratūras izstādē „Zvaigžņu karuselī”, atradīsi sev vajadzīgo grāmatu.

"Kriminālromāni". Cīņa par dzīvību, ieroču tirdzniecība, asiņaina nodevība, rūgta un kārota atriebība, noslēpumaina pazušana … Ja tevi interesē spraigi sižeti, aizraujoši notikumi, šādu literatūru atradīsi izliktajā izstādē


"Dzīve mīlestībā". Kā dzīvot, lai tevi mīlētu? Mīli citus, tad arī pats tiksi mīlēts. Izstādē izliktās grāmatas palīdzēs atrast ceļu,palīdzēs saprast, kā iet šo mīlestības ceļu, smelties spēku no citu, ticīgu cilvēku dzīves gājuma. Varbūt palūgt kādu eņģeļi pavadīt tevi šajā ceļā? Kādi ir šie mīlestības eņģeļi, atbildes uz šo un citiem jautājumiem meklē izstādē izliktajās grāmatās.
Darba laiks

Pirmdiena, Otrdiena, Trešdiena, Ceturtdiena, Piektdiena
10.00-18.00

Sestdiena
10.00-16.00

Svētdiena - slēgta

Katra mēneša pēdējā trešdiena - metodiskā diena. Bibliotēka apmeklētājiem slēgta.

Vasaras mēnešos (01.06. - 31.08.) bibliotēka ceturtdienās atvērta no 10.00 - 19.00, sestdienās - slēgta.
Jautā bibliotekāram
Tālrunis vai e-pasts*
Tavs jautājums*
2019 (c) Saldus pilsētas bibliotēka
izstrādāja DSP